Home עריקות מהצבא

כתבות תוכן

עורך דין צבאי
עריקות מהצבא
עריקות | נפקדות חיילים מהצבא PDF הדפסה דוא
נכתב ע"י נפקדות-עריקות   
שישי, 30 ינואר 2009 09:30

עריקות, נפקדות חיילים מצה"ל (פקודת היעדרות משירות)

אחת העבירות הצבאיות, שיש להן קשר מובהק וייחודי לצבא, והמופיעה בחוק השיפוט הצבאי בסעיף 94 לחוק, היא עבירת "העדר מן השירות שלא ברשות", ובלשון העם - עבירת עריקות.

 

רוצים לשאול שאלה בנושא עריקות? כנסו עכשיו והשאירו הודעה ב- פורום עריקות מהצבא 

 

עבירת עריקות קובעת שחייל שנעדר מהשירות בצבא, או ממקום שהוא חייב להימצא בו באותה שעה, דינו - מאסר שלוש שנים, אלא אם הוכח כי היה לו היתר או הצדק סביר אחר.

למעשה, המונח השגור – נפקדות, והמונח השגור - עריקות, שההבדל המעשי ביניהם הוא משך ההיעדרות מהשירות, מתייחסים מבחינה משפטית שניהם לאותה עבירה בדיוק.

העגה הצבאית מכנה היעדרות מהשירות שמשכה עד 45 ימים כנפקדות זאת מאחר שעד אותה עת, הטיפול השלישותי במבצע נפקדות, נשאר ביחידת החייל (לחריגים ראו להלן). בד"כ הטיפול היחידתי במקרה נפקדות יהיה העמדת החייל לדין משמעתי בפני מפקד בדרגת סא"ל.

 

חייל יחשב כחייל נפקד לא רק במקרה שלא התייצב ליחידה לא רק אם לא התייצב לשירות, אלא גם אם לא חזר מחופשה או לא התייצב בתפקידו או במקום שהורו לו מפקדיו להתייצב בו (גם אם מדובר במקום שאינו ביחידה), כמו כן אף אם ניתן לו צו הצבה/צו סיפוח ליחידה אחרת והוא לא התייצב בה.

 

=====================================

מחפש עורך דין צבאי שייצג אותך בתיק עריקות - לחץ כאן עכשיו

=====================================

 

נפקדות שמשכה מעבר ל- 45 יום, מכונה עריקות (אף זו במונח שלישותי), והטיפול בהיעדרות החייל, תעבור משלישות היחידה למדור עריקים / נפקדים במקשל"ר.

במקשל"ר, לאחר איסוף המסמכים הנדרשים מהיחידה, ואישור סטטוס עריקות, ישתנה הסטוס של החייל, והוא יוגדר - עריק. משמעות ההגדרה של מקשל"ר של חייל עריק, היא שמשטרה צבאית מקבלת על כך דיווח ומתחילה להפעיל מנגנונים שונים ללכידתו – אם ע"י שליחת לוכדי עריקים לבית עריק, חיפוש אחריו, ואף יידוע משטרת ישראל בכל שהחייל עריק, כך שאם ייעצר או ייבדק ע"י המשטרה, בנסיבות שאינן קשורות לשירותו הצבאי, כמו למשל בדיקה שגרתית של רשיונות, הוא ייעצר ע"י מ"י באופן מיידי ויועבר לטיפול המשטרה הצבאית.

 

עם התייצבותו של החייל שביצע עריקות ביחידה או בכלא או עם מעצרו בידי לוכדי עריקים, יעבירו את הדיווח לפרקליטות הצבאית מדור עריקים. הפרקליטות הצבאית תיבחן את חומר הראיות, ותחליט האם להעמיד את החייל שביצע עבירת נפקדות / עריקות לדין משמעתי בפני מפקד בדרגת סא"ל (ביחידתו או בבית הכלא הצבאי), או אם להורות לתובע להגיש כתב אישום לבית הדין הצבאי.

 

רוצים לשאול שאלה בנושא עריקות? כנסו עכשיו והשאירו הודעה ב- פורום עריקות מהצבא

צוות האתר אשר כולל עורכי דין צבאיים פרטיים יעשה כל מאמץ להשיב לכם מהר ככל האפשר

 

המדיניות הנוהגת היא שחייל אשר ביצע נפקדות מהשירות בפעם הראשונה, יוגש כנגדו כתב אישום לבית הדין הצבאי, רק אם נפקדותו ארוכה מ- 60 ימים. ואולם, אם החייל נפקד מן השירות פעמים רבות (אף אם מדובר בנפקדויות קצרות של ימים מספר) או אם כבר נשפט החייל בעבר על עריקות בפני בית הדין הצבאי, יוגש כנגדו כתב אישום גם אם נפקדותו הנוכחית ארוכה מ- 45 יום ובמקרים חריגים אף למטה מכך.

 

יודגש כי אם חייל נפקד בפעם השניה ואילך – הדיווח לפרקליטות הצבאית על נפקדותו לא תהיה לאחר 45 ימים, אלא כבר לאחר 30 ימים, והשיפוט ביחידה יהיה רק באישור הפרקליטות הצבאית, מה שמאפשר לפרקליטות לפקח על נפקדים "חוזרים" ובהתאם להחליט על הצעד שיינקט כנגדם.

 

במקרה של הגשת כתב אישום כנגד עריק / נפקד, אשר ייחס לו עבירה של היעדר מהשירות שלא ברשות לפי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי, יובא העצור  בפני שופט בית הדין הצבאי לדיון בהארכת מעצרו עד לתום ההליכים, דהיינו: עד שייגזר דינו.

 

עבירה של היעדרות מהשירות, המתייחסת לתקופה של נפקדות או עריקות שניתנה הוראה של הפרקליטות הצבאית להעמיד בגינה לדין את החייל שביצע אותה, היא כזו, שאם מורשעים בגינה, היא נרשמת במרשם הפלילי. דהיינו: על החייל המחליט לבצע נפקדות או עריקות ליטול בחשבון כי באם יישפט על הנפקדות/עריקות בבית הדין הצבאי, הוא יוכתם ברישום פלילי למשך תקופה ארוכה.

 

=====================================

מחפש עורך דין צבאי שייצג אותך בתיק עריקות - לחץ כאן עכשיו

=====================================

 

עבירה של נפקדות או עריקות יכולה להיות הן משירות סדיר והן משירות מילואים.

ההבדל בין נפקדות או עריקות משירות סדיר לבין נפקדות או עריקות משירות מילואים, הוא בכך שכנגד חיילי מילואים שביצעו עריקות או נפקדות יוגש כתב אישום, ככלל, רק במקרים של היעדרות מהשירות שהיא מעל שנה. ואולם, הצעדים שנוקטים במקשל"ר ללכידת חיילים נפקדים ממילואים דומה ברובה לאלו שננקטים כלפי חיילם בשירות סדיר, וגם לגבי נפקדים ממילואים יהיה רישום במשטרה כי הם נעדרים מהשירות, ולכן גם הם עלולים להיעצר ע"י המשטרה בנסיבות תמימות.

 

מומלץ לחיילים נפקדים א עריקים, כאשר הם מחליטים להתייצב ביחידה/בכלא הצבאי, להביא עימם אישורים שונים המעידים על מצבם או על הסיבה שהביאה אותם לביצוע הנפקדות (מצב כלכלי, מצב רפואי, בעיות משפתיות, מצב נפשי וכד'), ולהציגם הן כאשר הם נחקרים על העבירה בידי שוטר צבאי, והן כאשר הם פוגשים במקבלי ההחלטות בעניינם. לעיתים, הנסיבות שהובילו לביצוע נפקדות או עריקות, באם נמצאו כמוצדקות, או ככאלה שיש להתחשב בהן, עשויות להוביל להתחשבות בהם הן במסגרת העמדתם לדין (דין משמעתי מול משפט בבית הדין הצבאי שהשלכותיו חמורות יותר) והן במסגרת גזירת העונש.

 

עבירה של היעדר מהשירות שלא ברשות, מיוחסת גם למשתמטים מן השירות. אולם הטיפול השלישותי בנפקדותם הוא שונה, ואף לגביהם יוגש כתב אישום לבית הדין הצבאי, רק אם השתמטו משירות לתקופה של שנה ומעלה. אם השתמטותם משירות הסתיימה תוך תקופה קצרה משנה, הם יועמדו לדין משמעתי בלבד, בפני מפקד בדרגת סא"ל.

 

יוער כי בחוק השיפוט הצבאי, קיימת עבירה של "עריקה" בסעיף 92 לחוק השיפוט הצבאי, המתייחסת למי שנעדר מן השירות בצבא מתוך כוונה שלא לחזור לשירות. העונש הקבוע בצד עבירה זו הוא 15 שנות מאסר, ואולם בפועל, נדירים מאוד המקרים בהם הוחלט להגיש כנגד חייל כתב אישום בעבירה זו, וככלל גם בעריקויות ממושכות, מגישה הפרקליטות הצבאי כתב אישום בעבירה של היעדר מן השירות שלא ברשות על פי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי.

 

להלן פקודת מטכ"ל 31.0513 העוסקת בנפקדים ועריקים:

31.0513 - נפקדים ועריקים-שירות סדיר ושירות מילואים-נוהל חיפוש, דיווח והצבה


כללי

תוקף סעיפים 1 עד 40 מה - 2 יולי 96

1. הפקודה עוסקת בנפקדים ועריקים משירות סדיר ומשירות מילואים, ומפרטת את העקרונות הכלליים של הטיפול בהם.
2. חיילים, שנעדרו משירות סדיר או משירות מילואים פעיל אליו התייצבו, יטופלו כמפורט בפ"מ 31.0521.
3. חיילים בשירות מילואים שלא נענו לצו קריאה יטופלו כמפורט בפ"מ 31.0522.
4. חיילים בשירות סדיר בשעת חירום וחיילי מילואים, שלא התייצבו לשירות מילואים מיוחד (בשעת חירום), יטופלו כמפורט בפ"מ 31.0824.
5. מלש"בים, המשתמטים מהתייצבות לשירות סדיר, יטופלו בהתאם להוראות קבע למתקני אכ"א  מג09-05-.
6. על עריקים, המוצבים במאגרי בקו"ם (ר"ם 4א, ר"ם 4ב, ר"ם 4ג) ידווח כמפורט בהוראות קבע למתקני מטכ"ל אכ"א.
7. עריקים, השוהים בחוץ לארץ, יטופלו כמפורט בהק"א 31-02-08.
8. עריקים, שקיבלו ימי "ג", יטופלו כמפורט בהק"א 42-07-01.

הגדרות

9. "נפקד" - אחד מאלה:-
א. חייל, שנקרא להתייצב לשירות ולא התייצב במועד שנקבע.
ב. חייל, שעזב את יחידתו או את תפקידו ברשות אך לא חזר בזמן.
ג. חייל, שלא נמצא במקום, שהיה צריך להימצא בו באותו זמן.
ד. חייל, שנשלח מיחידתו ליחידה אחרת ולא התייצב ביחידה החדשה במועד.
10. "עריק" - נפקד אשר:-
א. לגבי חייל בשירות סדיר ולגבי חייל בשירות מילואים פעיל - היה נפקד במשך ארבעה עשר ימים רצופים.
ב. לגבי חייל מילואים שלא התייצב לשירות מילואים פעיל - היה נפקד למעלה משלושים ימים רצופים, או מי שמפקד היחידה הכריז עליו כעריק, לאחר שהיה נפקד עשרים ימים, כמפורט בפ"מ 31.0522.
11. "נגד בכיר"  - נגד, שדרגתו רס"ל, לפחות.
12. "יחידה" - היחידה, שבה מוצב החייל או שאליה הוא נספח, ושממנה הוא נעדר, לרבות במקרים, שבהם נשלח החייל לשיבוץ ביחידה זו (הצבה או סיפוח), ולא התייצב בה. 

ביטול דיווח על נפקדות או על עריקות

13. בכל מקרה, שבו דווח על נפקדות או עריקות של חייל, בין בשירות סדיר ובין בשירות מילואים,  והתברר כי החייל לא היה נפקד או עריק, יפעל מפקד היחידה כך:-
א. הוכרז החייל נפקד וטרם הוכרז עריק - יודיע, מיד, במברק, למקשל"ר-רמ"ד עריקים ולמקמצ"ר-רמ"ד עריקים על ביטול הנפקדות. כמו כן, יעביר למקשל"ר-רמ"ד עריקים, בתוך שלושה ימים מיום משלוח המברק, מכתב, המסביר את הסיבות לדיווח המוטעה, ומפרט את האחראים לו.
ב. הוכרז חייל עריק - חייב מפקד היחידה להודיע על ביטול דיווח העריקות למקשל"ר-מדור עריקים, למקמצ"ר-מדור עריקים ולמפקדה הממונה. ההודעה תועבר, מיד, במברק ובטלפון, בנוסף להודעות הנ"ל.
ג. הוכרז חייל נפקד או עריק על ידי היחידה, שאליה הוא נספח - יישלח העתק מהמברק ליחידת האם של החייל.

פעולות מקשל"ר ומקמצ"ר בנוגע לעריקים ו נפקדים

14. נפקד או עריק, שנעצרו  על ידי משטרה צבאית, או שהתייצבו ביוזמתם במשטרה הצבאית - תיגבה עדותם תחת אזהרה, כאמור בחוק השיפוט הצבאי, השתט"ו1955-, ובמסגרתה יוצע להם למסור הצהרה (על טופס 353) על כך שנעדרו מן השירות ללא רשות. בהצהרה ימלאו את פרטיהם האישיים, את תקופת היעדרותם מן השירות ואת נסיבותיה.
15. מפקד יחידת משטרה צבאית בה התייצב החייל יעצור את החייל, וידווח כמפורט להלן:-
א. למקשל"ר-מדור עריקים, וזה יבדוק, ברישומי המחשב, אם החייל כבר דווח נפקד או עריק. נמצא שעדיין לא הוכרז כאמור - ידווח מדור עריקים על החייל כעל נפקד או כעל עריק בהתאם למספר ימי היעדרותו מן השירות, על סמך הצהרתו של החייל.
ב. ליחידת  החייל (ליחידת האם של החייל, ואם היה מסופח - גם ליחידה אליה היה מסופח).
16. אם תהיה סתירה בין הצהרתו של החייל לגבי משך נפקדותו או עריקותו לבין הדיווח של היחידה, יערוך מקשל"ר-מדור עריקים בירור עם יחידתו של החייל. מקשל"ר-ראש ענף רישום ובקרה רשאי לפנות לגורם המתאים, ולהורות על הקמתה של ועדת חקירה באשר לאמינות הדיווח.
17. אם נעצרו או התייצבו נפקד או עריק, שאין לגביהם דיווח, תברר המשטרה הצבאית פרטים נוספים עם יחידת החייל, ותדווח למקשל"ר-מדור עריקים. ההודעה תכלול את הפרטים האלה:-
א. תאריך תחילת הנפקדות (לפי בירור עם היחידה) ושם היחידה ממנה נפקד.
ב. תפקיד נציג היחידה שעמו נערך הבירור.
ג. תאריך המעצר או תאריך התייצבות החייל במ"צ, ונסיבותיהם.
ד. פרטי השוטר המברר עם יחידת החייל.
18. לגבי חיילי מילואים - יועבר הדיווח למקשל"ר-מדור עריקים, בלבד.
19. חייל עריק, שנעצר או שהתייצב ביחידה צבאית כלשהי, יישלח בליווי של חייל אחד, לפחות, לבסיס מ"צ הקרוב ביותר, עם דוח ברור המפרט את נסיבות מעצרו או התייצבותו.
20. בסיס משטרה צבאית, שקיבל עריק לרשותו,  יעבירו לבסיס כליאה חמ"צ. החייל יוצב, מיד, על ידי בסיס הכליאה מר"ם 6ב לר"ם 3א של בסיס הכליאה. תאריך שינוי מצבה (להלן - תש"ם) ההצבה יהיה יום מעצר החייל, או יום התייצבותו.
21. רשימות העריקים שהתייצבו או שנעצרו יועברו מידי יום ממקמצ"ר-מדור עריקים למקשל"ר-מדור עריקים ונפקדים, ואלה יעבירו את מסמכיהם האישיים של החיילים למקמצ"ר.
22. חייל עריק, שהתייצב במקשל"ר, ושנקבע על ידי פרקליט צבאי, כי הוא יועמד לדין בפני קצין שיפוט במקשל"ר, ולא יועבר למשטרה הצבאית, יוצב לר"ם 6ג, שבאחריות מקשל"ר.

שיפוט חייל עריק שנעצר או שהתייצב

23. חייל עריק, שנעצר או שהתייצב, יישפט בפני קצין שיפוט בבי"ד צבאי.
א. הורה הפרקליט להעמידו לדין בפני קצין שיפוט - יישפט העריק כלהלן:-
1) בפני קצין שיפוט בכיר בדרג פיקודי מסוים, שנקבע על ידי פרקליט צבאי. בעדיפות ראשונה - קצין שיפוט בכיר מיחידת האם של העריק.
2) בפני קצין שיפוט בכיר, שנקבע במיוחד לשיפוט עריקים במתקן כליאה.
24. הורה פרקליט צבאי להעמיד את החייל לדין משמעתי בפני קצין שיפוט בכיר - תודיע המשטרה הצבאית למפקד יחידת החייל את מקום מעצר החייל, למקרה שירצה לבוא לשפוט אותו.
25. לא התייצב מפקד מיחידת החייל לשפוט את החייל בתוך תשעים ושש שעות ממועד העברת ההודעה ליחידה, או הורה פרקליט להעמידו לדין מיד - יישפט החייל בידי קצין שיפוט בכיר, לפי החלטת הפרקליט הצבאי.
הנחיות מיוחדות לגבי נפקדות ועריקות
26. במאגרי בקו"ם וביחידות ר"ם 2, ייעשה חיפוש נפקדים ועריקים על ידי חייל, שדרגתו רב"ט, לפחות. החייל המחפש יצויד בפקודת מעצר נגד החייל הנפקד או העריק, ובסמכותו לעצור אותו. במאגרי בקו"ם לא ינוהל יומן שינויים.
27. טופסי 347 יועברו על ידי מקשל"ר-מסו"ר, לאחר הזנתם, לאלה:-
א. לחטיבת הסגל-הענף המתאים - לגבי קצינים.
ב. למקשל"ר-מנהל הנגדים - לגבי נגדים בשירות קבע.
ג. לתיק אישי - לגבי חוגרים בשירות חובה או בשירות מילואים.

חיפוש עריקים ונפקדים שברשותם כלי נשק

28. יש לתת עדיפות לחיפוש נפקד או עריק, שברשותם כלי נשק, על פני נפקד או עריק, שאין ברשותם כלי נשק.
29. בכל ניסיון כאמור לעיל, יש לעשות ככל הניתן על מנת לקבל בחזרה את הנשק, בין אם הנפקד או העריק נמצאו ובין אם לאו. יחד עם זאת, אין לפתוח חדרים וארונות או לחטט בכלי הבית ללא הסכמת בני הבית, אלא אם כן המחפש הינו שוטר צבאי, שבידיו צו חיפוש.
30. בדוח החיפוש והמעצר יצוין אם הנשק הוחזר ליחידה.
תשלומים תשלומי משפחה וחישוב תקופת השירות
31. משכרו של חייל, שנפקד או שערק, ינוכה כל יום של נפקדות או עריקות, פרט למקרה שהחייל היה נפקד לזמן, הקצר מעשרים וארבע שעות.
32. חייל בשירות סדיר, המקבל תשלומי משפחה, שנפקד או שערק, ושדווח על נפקדותו או על עריקותו למקשל"ר-מדור עריקים - יופסק התשלום למשפחתו, החל ממועד תחילת הנפקדות.
33. חייל כנ"ל, שחזר ליחידתו, ושדווח על חזרתו לשירות על טופס 347 או על טופס 630, וכן בטופס 429 נוסף לגבי חייל מילואים (אם נסגר השמ"פ הקודם) - יחודש תשלום המשפחה מתאריך שובו של החייל לשירות.
34. אם זוכה חייל כנ"ל בדין, יקבלו הוא ומשפחתו את כל התשלומים גם עבור תקופת הנפקדות או העריקות.

אי דיווח על עריקות

35. בכל מקרה, שבו נעצר עריק, שדבר עריקותו לא דווח, תדווח מקמצ"ר-מדור עריקים, במברק, למקשל"ר-מדור עריקים.
36. מקשל"ר-מדור עריקים יעביר את פרטי המקרה למקשל"ר-רע"ן רו"ב, לאחר שאימת כי לא דווח על עריקותו של החייל.
37. מקשל"ר-רע"ן רו"ב יפעל מיד, בהתאם לנסיבות המקרה, באחת הדרכים המפורטות להלן:-
א. יפנה אל הרשות הממנה המוגדרת בהפ"ע 5.0201, וידרוש מינוי ועדת חקירה (להלן - וח"ק). דרישה זו תועבר לידיעת הגורמים האלה:-
1) אלוף הפיקוד, מפקד מפח"ש, מפקד זרוע או ראש האגף המתאים במטכ"ל.
2) קשל"פ, רלכ"א, רמכ"א, אמ"ן-רמ"ח אוכ"א או אט"ל-רמ"ח אוכ"א - כל אחד לגבי העריקים שבסמכותו.
3) מפקד אוגדה או מפקד ברמה מקבילה.
4) מפקד יחידת החייל.
ב. יזמן, לפי שיקול דעתו, את המעורבים בדבר לבירור.
38. עם קבלת תוצאות הבירור או ממצאי הווח"ק, יפעל  מקשל"ר-רע"ן רו"ב באחת הדרכים המפורטות להלן:-
א. יורה על השלמת עבודתה של ועדת החקירה, במקרה הצורך.
ב. יגיש תלונה, מכוח סמכותו על פי פ"מ 33.0301, נגד המפקד האחראי על אי הדיווח על העריקות.
ג. יגיש קבילה למפקדו של המפקד האחראי על אי הדיווח על העריקות. 
מפקד היחידה, שקיבל קבילה כזאת, חייב להגיש תלונה נגד המפקד האחראי על טופס 630, ולדווח למקשל"ר-רע"ן רו"ב על תוצאות הדין המשמעתי האמור לעיל.
ד. יורה את רלכ"א (בזרוע האוויר), רמכ"א (בזרוע הים), אמ"ן-רמ"ח אוכ"א, אט"ל-רמ"ח אוכ"א, או הקשל"פ בפיקוד המתאים, לערוך בירור עם הגורמים הנוגעים בדבר, ולהעביר לידיעתו את תוצאותיו.
ה. יעביר את תיק הווח"ק לפרקליט צבאי מתאים, על מנת שישקול להורות על מינוי קבו"ד או על פתיחת חקירת מצ"ח, או שימליץ על הצעדים שיש לנקוט במקרה זה.

הכרזת שווא על עריקות

39. אם גילה מקמצ"ר, תוך כדי חיפוש עריקים, מקרה הנראה כדיווח שווא, ידווח על כך במברק לידיעת הגורמים האלה:-
א. מקשל"ר-רע"ן רו"ב, שיעביר לידיעת קשל"ר או לידיעת סגנו.
ב. אלוף הפיקוד, מפקד מפח"ש, מפקד זרוע או ראש האגף המתאים במטכ"ל.
ג. קשל"פ, רלכ"א, רמכ"א, אמ"ן-רמ"ח אוכ"א, או אט"ל-רמ"ח אוכ"א.
ד. מפקד אוגדה או מפקד ברמה מקבילה.
ה. פרקליט צבאי פיקודי או פרקליט צבאי חילי.
ו. מפקד יחידת החייל.
40. נמצא שהיתה הכרזת שווא על עריקות - יזמן מפקד היחידה את החייל למשרדו, ויביע בפניו את התנצלותו על הדיווח המוטעה. דיווח על ההתנצלות יועבר לסגן קשל"ר או לרע"ן רו"ב. כמו כן, יש לשקול מתן פיצוי, בהתאם לכללים, שנקבעו בפ"מ 35.0207.  
 

 

=====================================

מחפש עורך דין צבאי שייצג אותך בתיק עריקות - לחץ כאן עכשיו

=====================================

 

בחיפוש הביטוי נפקד או עריק יתכנו שיבושים בהם יופיע הביטוי באופן הבא:

נפקדות, עריקות, עריקות שניה, נפקד,נפקדים, נפקדות,נפכד, נפכדים, נפכדות, עריק, אריק, אריקים, אריקות

bpes, grhe, bpesu, grheu, bpesho, grheho , 

 AWOL (absent without leave) 


 

 

עדכון אחרון ( שני, 18 אפריל 2011 07:11 )
 
 

לקבלת ייעוץ ראשוני עם עורך דין צבאי פרטי - הזן פרטים עכשיו!

 

שם
תאור קצר
טלפון ליצירת קשר
עורך דין צבאי
תחקיר בתי כלא צבאיים
יש לנו 42 אורחים מחוברים
מחיקת רישום פלילי
Военный юрист
חוק השיפוט הצבאי
עורך דין צבאי
עורך דין צבאי  | עו"ד צבאי | פסק דין צבאי | בית דין צבאי | נפקדות | עריקות | זיוף גימלים
gurl shi mcth | gurl shi pkhkh | pxe shi mcth | ch, shi mcth | bpesu, | grheu, | zhu; dhnkho
                                     
הוראות שימוש באתר